extraprodukt.pl

Blog tematyczny o grach komputerowych, gadżetach elektronicznych.

Internet

Czy warto zlecać usługi informatyczne zewnętrznym firmom?

Czy warto zlecać usługi informatyczne zewnętrznym firmom?

Jakie usługi informatyczne można zamówić?

Obecnie przedsiębiorcy mogą zdecydować się na usługi informatyczne w wielu dziedzinach. Zaliczane są do nich w szczególności:

 • Help Desk – jest to kompleksowe wsparcie techniczne w przypadku pojawienia się usterek związanych ze sprzętem czy oprogramowaniem. Pomoc świadczona jest telefonicznie albo online.
 • Zarządzanie infrastrukturą – firma otrzymuje pomoc w zarządzaniu swoją infrastrukturą sprzętową, sieciami oraz oprogramowaniem,
 • Obsługa baz danych – w takim przypadku firma zewnętrzna obsługuje bazy danych firm, między innymi administruje bazami danych, dba o ich bezpieczeństwo.
 • Usługi chmurowe (IaaS, PaaS, SaaS) – w takiej sytuacji wsparcie dotyczy usług w ramach cloud computingu, czyli usług, oprogramowania i platform dostępnych online.
 • Wdrażanie systemów i aplikacji – są one dobierane indywidualnie do potrzeb firmy, tworzone na zamówienie lub dostosowywane do nich, usługa obejmuje także konserwację. 
 • Integracja systemów – w tym zakresie firma zewnętrzna pomaga w integrowaniu ze sobą systemów informatycznych.
 • Usługi cyberbezpieczeństwa – szeroka gama usług dotyczących bezpieczeństwa IT firmy, między innymi w ramach tworzenia polityki bezpieczeństwa, kopii zapasowych danych.
 • Doradztwo IT – pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących obszaru informatycznego firmy.
 • Zarządzanie zakupami IT – firma zewnętrzna pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących zakupów.
 • Szkolenia IT – pozwalają pracownikom na uzyskanie niezbędnej wiedzy do prowadzenia różnych działań.
 • Audyt i ocena infrastruktury IT – kontrola obszaru informatycznego firmy w celu opracowania nowych, lepszych rozwiązań.

Kiedy warto zlecać usługi informatyczne firmom zewnętrznym?

Istnieje wiele sytuacji, w których warto zlecić usługi informatyczne zewnętrznej firmie. Najczęściej jest to rozwiązanie stosowane w poniższych przypadkach:

Sektor MŚP

Bardzo często usługi IT są wybierane przez firmy zaliczane do sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. W takich firmach zapotrzebowanie na profesjonalną obsługę IT jest często bardzo wysokie, a przy tym nie dysponują one na tyle dużym budżetem, aby zatrudnić własnego informatyka

W takiej sytuacji usługi informatyczne dla firm w sektorze MŚP są najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu można skorzystać z fachowego wsparcia specjalistów bez wysokich kosztów.

Firmy w okresie przemian

Kolejnym obszarem, w którym sprawdzą się usługi informatyczne, są firmy w okresie przemian, które poszukują dla siebie rozwiązań cechujących się wysoką skalowalnością. 

Firmy poszukujące fachowego wsparcia

Dzięki usługom informatycznym zlecanym firmom zewnętrznym można otrzymać profesjonalne i kompleksowe wsparcie od specjalistów w wielu dziedzinach, od bezpieczeństwa IT, poprzez sieci i bazy danych, a skończywszy na kwestiach związanych z naprawą oprogramowania.

Wobec tego usługi informatyczne prowadzone jako outsourcing mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw, które poszukują dla siebie pełnej pomocy w ramach IT bez tworzenia własnego działu IT.

Udostępnij