extraprodukt.pl

Blog tematyczny o grach komputerowych, gadżetach elektronicznych.

ElektronikaGryInternet

Akcesoria dla graczy

Akcesoria dla graczy

Akcesoria dla graczy

Dla jednych gry komputerowe to zwykłe hobby, dla innych – istotny element życia. Pasjonaci wymagają od swojego sprzętu wysokiej wydajności, dlatego są w stanie wiele zapłacić, aby ich komputer działał jak najsprawniej. Zastanówmy się więc, w jakie akcesoria dla graczy najlepiej się zaopatrzyć.

Dlaczego warto zainwestować w akcesoria dla graczy?

Aby móc czerpać pełnię przyjemności z grania w gry, należy wyposażyć się we właściwe gadżety gamingowe. To one wpływają na nasz komfort, niezależnie od tego, w co gramy. Zarówno gry online wymagające refleksu, jak i gry przygodowe na PC, w których czeka nas zazwyczaj jednoosobowa rozgrywka wymagają od nas odpowiedniego sprzętu. W tych pierwszych ważny jest czas reakcji, czyli potrzebne są nam sprawna mysz i klawiatura. W tych drugich natomiast, bardzo przyda się nam wygodny fotel gamingowy zapewniający komfort podczas wielu godzin spędzonych przed komputerem.

Aby cieszyć się grą, warto wydać więcej. Akcesoria do pokoju gracza z wyższej półki cenowej może nie są niezbędne, ale znacznie poprawiają nam samopoczucie. Sprawią, że nie będziemy się irytować wolnym czasem reakcji sprzętu, a także znacznie zyskamy na wygodzie.

Które akcesoria dla graczy przydają się najbardziej?

Klawiatura

Z klawiatury korzystamy non stop, dlatego powinniśmy wyposażyć się w taką, która zapewni nam komfort użytkowania. W przypadku sporadycznej i mało wymagającej pracy z komputerem wystarczy nam klawiatura membranowa. Jednak do bardziej zaawansowanych zastosowań, w tym intensywnej gry, przyda się model mechaniczny.

Klawiaturę mechaniczną cechuje wysoka czułość. Wyczuwa ona nacisk na klawisz rzędu 2 milimetrów. Innym atutem jest krótki czas reakcji, tak istotny podczas gier wymagających refleksu. Ponadto ich zaletą jest duża wytrzymałość, której rolę dostrzegamy, gdy emocje biorą górę i mocno stukamy w klawisze.

Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Po pierwsze ze względu na cenę, która jest wyższa niż membranowych. Po drugie taka klawiatura jest głośniejsza i emituje sporo dźwięku. Jednak, jeśli istotna jest dla nas wygoda użytkowania i długa żywotność, warto się w nią zaopatrzyć. Nierzadko trafimy też na modele, które cechują walory estetyczne, choćby dodanie podświetlenia LED, co można uznać za dodatkowy atut.

Myszka komputerowa

Kolejnym elementem koniecznym dla wysokiej jakości rozgrywki jest mysz gamingowa. Cechują ją estetyczny wygląd i odpowiednie funkcjonalności. Często jest wyprofilowana pod dłoń (prawą lub lewą), dzięki czemu zapewniony jest pewniejszy chwyt. Wyposażona jest w więcej przycisków niż standardowa mysz. Posiadają one możliwość zaprogramowania ich pod wskazane skróty klawiszowe.

Zobacz też: Rodzaje myszek komputerowych

Myszki gamingowe cechują wysokie osiągi, mierzone jako rozdzielczość DPI. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym wyższa precyzja. Nierzadko możemy zmieniać DPI, aby dopasować go pod swoje potrzeby. Zazwyczaj tych zmian możemy dokonać przy pomocy dodatkowych przycisków myszy.

Choć w przeszłości gracze unikali myszy bezprzewodowych, bo ich komunikacja z komputerem była gorsza, dziś sytuacja się zmienia. Technika idzie naprzód, a jakość sygnału i czas reakcji tego typu myszy są niemal takie jak u modeli przewodowych.

Monitor

Odpowiedni monitor ma bardzo duże znaczenie dla gracza. Niektórzy z nich wybierają płaskie ekrany, inni zakrzywione. Poza kształtem, powinniśmy zwrócić uwagę na typ matrycy, Rozróżniamy ich trzy rodzaje:

  • IPS – cechują go szerokie kąty widzenia i duża głębia kolorów, ceniona przez graczy i grafików komputerowych;
  • VA – głębię obrazu uzyskuje przez dobre odwzorowanie czerni i ciemnych kolorów;
  • TN – rozwiązanie tanie, dobre do zastosowań biurowych.

Kolejnym ważnym parametrem jest rozdzielczość ekranu liczona w pikselach. Obecnie za minimum uważana jest jakość Full HD (1920 x 1080 px), jednak warto wydać więcej pieniędzy inwestując monitory w 2K i 4K.

Przy wyborze monitora powinniśmy się też przyjrzeć wartości FPS, czyli ilości klatek wyświetlanych na sekundę. Im wyższa wartość FPS, tym lepiej. Za minimum można przyjąć odświeżanie obrazu na poziomie 75 Hz przy 60 klatkach na sekundę.

Słuchawki

Podczas grania ważna jest nie tylko dobra jakość obrazu, ale także jakość dźwięku. Chodzi tu zarówno o muzykę, która stanowi tło, jak i o dźwięki wydawane przez różne postaci i elementy. Choć słuchawki do muzyki mogą nam wiele zaoferować, cechują je inne parametry niż te, które są przeznaczone dla graczy.

Dobre słuchawki gamingowe są wygodne, pozwalają na spędzenie w nich wielu godzin, bez powodowania bólu uszu. Ponadto izolują dźwięk z otoczenia, dzięki czemu możemy w pełni skupić się na grze. Najlepiej sprawdzają się poduszki wokółuszne, czyli zakrywające całe ucho.

Ważnym aspektem jest typ złącza. Możemy się spotkać ze słuchawkami na USB, minijack 3,5 mm lub z bezprzewodowymi. W przypadku tych z kablem, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Dodatkowy oplot ochronny zmniejsza ryzyko przerwania i wydłuża żywotność sprzętu. Niekiedy spotkamy się też z możliwością odpięcia kabla, co w przypadku uszkodzenia, pozwala na wymianę jednego elementu, a nie całego zestawu.

Atutem słuchawek przeznaczonych dla graczy jest też obecność mikrofonu, przydatnego podczas rozgrywek online. Pałąk, na którym jest umieszczony powinien być wytrzymały, odporny na uszkodzenia podczas manipulacji nim. Jeśli jednak wybierzemy słuchawki bez mikrofonu, można dokupić go jako samodzielne urządzenie.

Fotel gamingowy

Akcesoria dla graczy to nie tylko sprzęt, ale też całe otoczenie stanowiska komputerowego. Wśród jego najważniejszych składowych znajduje się fotel, który nie tylko zapewnia wygodę siedzenia w jednej pozycji przez kilka godzin, ale również wpływa na nasze zdrowie. Odpowiednie siedzisko podpiera dolną część kręgosłupa, zapobiegają bólowi i problemom zdrowotnym.

Podczas wyboru fotela należy zwrócić uwagę na możliwości regulacji go pod własne potrzeby. Zmiana ustawienia wysokości i głębokości siedziska, a także wygodne podłokietniki zapewnią nam odpowiedni komfort, którego oczekujemy podczas wielu godzin spędzanych przed komputerem.

Na zakończenie

Podsumowując, akcesoria dla graczy są znaczące dla czerpania przyjemności z gry. Wpływają na to, jak szybko i jak dokładnie będziemy w stanie wykonać pewne czynności. Przyczyniają się do komfortu przebywania przed komputerem, a także mają wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto wybrać odpowiednie gadżety gamingowe, nawet jeśli oznacza to wydanie większej ilości pieniędzy.

Udostępnij