extraprodukt.pl

Blog tematyczny o grach komputerowych, gadżetach elektronicznych.

GryInternet

Gry przygodowe – PC

Gry przygodowe – PC

Gry przygodowe PC przenoszą gracza do wirtualnego świata, gdzie podąża za fabułą, aby przechodzić kolejne poziomy gry. Czym tak w zasadzie są przygodówki i jakie polskie tytuły warto znać? – Tego dowiesz się w tym artykule.

Na czym polegają gry Przygodowe PC

Gra przygodowa PC pozwala graczowi wcielić się w rolę protagonisty, który przemierza świat przedstawiony i rozwiązuje kolejne zagadki. W tych grach fabuła odgrywa dużą rolę, w związku z czym, często powstają one w oparciu o dzieła kultury, takie jak film i literatura. Często świat oglądany jest z perspektywy jednej postaci, w związku z czym, zazwyczaj są to gry single-player.

Sama nazwa gatunku “gra przygodowa” (ang. “adventure game”) wywodzi się od gry “Adventure” uznawanej za pierwowzór przygodówek. To zawarta tam mechanika dała przykład kolejnym grom i to ona decyduje o tym, czy grę można przypisać do tego gatunku.

Grzy przygodowe PC posiadają pewne obowiązkowe elementy. Są to:

  • Narracja;
  • Rozwiązywanie zagadek i problemów;
  • Eksploracja
  • Zbieranie obiektów i posługiwanie się nimi;
  • Kontrolowanie przez gracza głównego bohatera.

Gra przygodowa PC to gra narracyjna, w której gracz etapami poznaje fabułę, rozwiązując kolejne zagadki logiczne. Należy jednak pamiętać, że nie są to gry logiczne, które nie posiadają narracyjnego charakteru i opierają się wyłącznie na łamigłówkach.

W grach przygodowych PC nie uświadczymy elementów akcji, albo w rzeczywiście niewielkiej ilości. W każdym razie, potyczki nie są najważniejsze w tym typie gier, a występują jedynie jako wątek poboczny i czasami pojawiają się one w formie minigier.

Wreszcie należy się zastanowić, czy skoro fabuła jest tak ważna, to nie możemy tych gier nazwać “grami fabularnymi”? Otóż nie, pomimo cech wspólnych, jest to osobny gatunek, posiadający inne zasady rozgrywki. Gry RPG na PC (role-playing games), w przeciwieństwie do przygodówek, cechują takie elementy jak akcja, zdobywanie punktów doświadczenia, rozwój postaci.

Polskie gry przygodowe PC – ważniejsze pozycje historyczne

Puszka Pandory

Uważana za jedną z pierwszych polskich gier. Została stworzona w 1986 roku przez Marcina Borkowskiego. Była jednoosobową grą tekstową przeznaczoną na komputer ZX Spectrum. Inspiracją dla fabuły była powieść Marka Baranieckiego “Głowa Kasandry”.

Mózgprocesor

Wydana przez Computer Adventure Studio w 1989 roku. Również była grą tekstową, jednak z bardziej rozbudowaną oprawą graficzną. Fabuła polegała na szukaniu Mózgprocesora – komputera, który naśladował pracę ludzkiego mózgu. Gdy graczowi udało się to osiągnąć w ciągu czterech godzin, ratował w ten sposób autora wynalazku. Gra została wydana na kasecie z instrukcją, jednak piractwo uniemożliwiło jej twórcom osiągnięcie finansowego sukcesu.

Tajemnica statuetki

Wydana w 1993 roku przez studio Metropolis Software. Została napisana w asemblerze przez Adriana Chmielarza, Grzegorza Miechowskiego i Andrzeja Michalaka. Sterowanie odbywało się za pomocą myszy, w na dole ekranu było menu interakcji, obecne tu były zdigitalizowane zdjęcia przedstawiające m.in. takie miejsca jak Saint Tropez, Niceę i Monte Carlo, co oczywiście dodawało grze atrakcyjności.

Zobacz też: Co to jest system operacyjny?

A.D. 2044

Gra wydana przez studio LK Avalon w 1991 roku na Atari, a w 1996 roku na PC. Fabuła była oparta na “Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Była pierwszą polską grą komputerową z renderowaną grafiką trójwymiarową.

Jack Orlando: A Cinematic Adventure

Wydana w 1998 roku przez TopWare Interactive. Jej akcja toczyła się w latach trzydziestych w USA. Gracz wcielał się w niej w rolę detektywa oskarżonego o zabójstwo. Celem rozgrywki było rozwikłanie zagadki i oczyszczenie się z zarzutów.

Książę i Tchórz

Gra przygodowa PC wydana w 1998 roku przez Metropolis Software. Powstała we współpracy Jacka Piekary i Adama Chmielarza. Była to dwuwymiarowa gra typu “wskaż i kliknij” , którą cechował humorystyczny, pełny żartów scenariusz.

Chłopaki nie płaczą

Wydana przez L’Art w 2005 roku, jako ostatnia produkcja tego studia. Fabuła gry była oparta o film o tym samym tytule, reżyserowany przez Olafa Lubaszenkę. Atutami gry była oprawa graficzna, świetny humor oraz dubbing w wykonaniu Cezarego Pazury i Mirosława Zbrojewicza.

Udostępnij