extraprodukt.pl

Blog tematyczny o grach komputerowych, gadżetach elektronicznych.

ElektronikaGry

Rodzaje myszek komputerowych

Rodzaje myszek komputerowych

Mysz komputerowa to najczęściej używane urządzenie wskazujące, z którego korzystamy podczas pracy z komputerem. Dla osoby zainteresowanej techniką wybór myszy wydaje się prosty “myszka to myszka”. Jednakże prawda jest taka, że rodzaje myszek komputerowych bardzo się różnią i są przeznaczone do konkretnych zastosowań. W tym artykule postaramy się nieco o nich opowiedzieć, abyś wiedział, jaką myszkę kupić.

Zobacz też: Akcesoria dla graczy

Historia myszy komputerowej

Prototyp myszy komputerowej został stworzony w 1964 roku przez Douglasa Engelbarta. W tych czasach było to rewolucyjne rozwiązanie, ponieważ dotąd obsługa komputera była możliwa wyłącznie za pomocą klawiatury. I aby wykonać dane działanie konieczne było wpisanie właściwej komendy.

Mechanizm prototypowej myszy składał się z dwóch kółek, które pozwalały na pionowe i poziome ruchy. Całość znajdowała się w drewnianej obudowie, a na jej szczycie umieszczony był przycisk służący do zatwierdzania wyboru elementu znajdującego się na ekranie.

W 1968 roku za sprawą niemieckiej firmy Telefunken na rynek trafiła pierwsza myszka z kulką, nazwana Rollkugel. To rozwiązanie sprawiło, że ruch myszy odbywał się w sposób bardziej płynny, niż podczas obsługi myszy zawierającej kółka.

Na początku lat 80. pojawiła się koncepcja myszy optycznej. Wykorzystywała ona małą kamerę, która na bieżąco robiła zdjęcia powierzchni, na której się znajdowała. Zmiany pomiędzy kadrami oznaczały przemieszczenie myszki, co adekwatnie przekładało się na ruch kursora na ekranie. Później w myszkach optycznych zaczęto korzystać z lamp LED.

Na początku XXI wieku pojawiła się mysz laserowa, która posługuje się laserem, aby określić swoją aktualną pozycję. Daje to większą precyzję niż użycie lampki LED. Jest to najczęściej obecnie spotykany rodzaj myszek komputerowych.

historia myszy komputerowej

Rodzaje myszek komputerowych – optyczna czy laserowa?

Pierwsze myszki używane podczas pracy z komputerem osobistym wykorzystywały kulkę i dwie rolki, przenoszące ruch myszki na ruch kursora na ekranie. To rozwiązanie mechaniczne wiązało się z częstymi awariami i koniecznością czyszczenia kulki. Z tego powodu wprowadzono nowe rozwiązania technologiczne.

Optyczna mysz komputerowa

Mysz optyczna do określenia aktualnego położenia wykorzystuje diodę LED. Emitowana przez nią wiązka światła, odbija się od podłoża i wraca do odpowiedniego sensora. Ta technologia pozwala na używanie myszki na różnych powierzchniach (gładkich i chropowatych). Niemal całkowity brak elementów mechanicznych sprawia, że urządzeniu nie grożą zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Jest co prawda mniej precyzyjna niż myszka laserowa, ale można ją kupić w niższej cenie.

Zalety i wady myszy optycznej:

  • sprawnie działa niezależnie od rodzaju powierzchni (poza szklanym podłożem);
  • w związku z brakiem elementów mechanicznych jest odporna na uszkodzenia i zabrudzenia;
  • można ją kupić w przystępnej cenie;
  • ma mniejszą precyzję niż mysz laserowa;
  • najlepiej się sprawdzi w codziennym użytku domowym i w pracy biurowej. 

Laserowa mysz komputerowa

W tym typie myszy również wykorzystywane jest światło, jednak nie pochodzi ono z lampy LED, ale z diody lasera. Emitowana przez nią wiązka światła, świeci dokładnie w jeden punkt powierzchni, na której się znajduje. Wiąże się to z wyższą precyzją myszy w specyfikacji określanej jako rozdzielczość DPI. Cecha ta sprawia, że z myszek laserowych często korzystają gracze i graficy komputerowi. W tym rozwiązaniu jednak nie bez znaczenia jest podłoże, które powinno być równe i o jednolitej barwie. Z tego powodu, użytkownicy myszy laserowych często korzystają ze specjalnych podkładek. Ich przewaga jakościowa nad myszkami optycznymi wiąże się też z wyższą ceną.

Zalety i wady myszy laserowej:

  • cechuje ją wysoka precyzja (wysoki wskaźnik DPI);
  • aby działała sprawnie, wymaga umieszczenia jej na jednolitym, twardym podłożu (najlepiej na specjalnej podkładce);
  • jest droższa od myszy optycznej;
  • polecana dla graczy i profesjonalistów (grafików, inżynierów).
rodzaje myszek komputerowych

Rodzaje myszek komputerowych – przewodowa czy bezprzewodowa?

Drugim sposobem rozróżnienia myszek jest podział na przewodowe i bezprzewodowe. Choć brak kabla intuicyjnie wiąże się z większą wygodą, istnieją argumenty za używaniem myszy przewodowych.

Bezprzewodowa mysz komputerowa

Podstawową zaletą myszy bezprzewodowej jest brak kabla plączącego się na biurku. Ta cecha sprawia, że ten typ myszy dobrze się sprawdza w codziennych zastosowaniach domowych i w pracy biurowej. Wygodnie się z nich korzysta również obsługując urządzenia mobilne, laptopy, tablety i telewizory.

Mysz bezprzewodowa do komunikacji z urządzeniem może wykorzystywać łączność radiową lub połączenie Bluetooth. Pierwsza technologia może się wiązać z zakłóceniami, gdy w pobliżu działają inne urządzenia. Drugie rozwiązanie sprawdza się tu lepiej, jednak jeśli komputer nie posiada wbudowanego modułu Bluetooth, konieczne będzie dokupienie go.

Źródłem energii w myszach bezprzewodowych są baterie, które trzeba wymieniać lub akumulator, który wymaga ładowania. Wiąże się z tym także większa waga urządzenia.

Zalety i wady myszy bezprzewodowej:

  • brak kabla;
  • konieczność ładowania akumulatora lub wymiany baterii;
  • większa waga niż w przypadku myszy przewodowych;
  • możliwość zakłóceń połączenia (mniejsza precyzja, wolniejszy czas reakcji);
  • jest to dobre rozwiązanie do użytku biurowego i domowego.

https://extraprodukt.pl/gry-przygodowe-pc/

Przewodowa mysz komputerowa

Przewodowe myszy komputerowe są dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy cenią sobie dużą precyzję działania i brak opóźnień w komunikacji z komputerem. Lepszy czas reakcji myszy jest szczególnie istotny dla graczy, którzy różne czynności podczas rozgrywek muszą wykonać szybko. Natomiast wysoka rozdzielczość DPI jest nieodzowna w dziedzinach wymagających precyzji, takich jak w grafika i inżynieria komputerowa.

Zalety i wady myszy przewodowej:

  • wysoka precyzja (DPI);
  • szybki czas reakcji (brak zakłóceń w łączności z komputerem);
  • mniejsza waga, wynikająca z braku akumulatora;
  • jest to dobre rozwiązanie dla inżynierów, grafików i graczy.

Jak zdążyłeś zauważyć, rodzaje myszek komputerowych mają różne zalety i wady. W związku z tym, w zależności od jej przeznaczenia, powinniśmy wybrać inny typ myszy. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, jaką myszkę kupić.

https://extraprodukt.pl/kupuj-uzywany-laptop-dell-lub-lenovo-z-amso-pl-gwarantowana-jakosc/

Udostępnij