Wolno działający komputer utrudnia pracę i frustruje – nikt nie lubi czekać aż otworzy mu się potrzebny program lub zapisze pik. Dlatego też parametry komputerów są coraz lepsze. Z czasem jednak nawet najlepszy sprzęt może zacząć pracować zbyt wolno na nasze potrzeby i zaczynamy się zastanawiać jak przyspieszyć komputer.
Zobacz także: Akcesoria dla graczy
Porządki
Przyspieszenie komputera warto zacząć od porządków. Na początek należy usunąć programy i aplikacje, których już się nie używa, opróżnić folder pobrane ze wszystkich plików, które kiedyś były potrzebne, ale już dawno o nich nie pamiętamy. Niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku, a to także wpływa na prędkość komputera. Warto też przyjrzeć się programom działającym w tle i uruchamiającym się wraz ze startem systemu – znacząco wpływają na prędkość komputera, a wiele z nich jest zupełnie niepotrzebnych do działania sprzętu na co dzień. Istotne jest też sprawdzenie przeglądarek – jeśli korzystamy z wielu zakładek, są strony, które otwierają się przy włączeniu przeglądarki, to też trzeba przemyśleć, czy rzeczywiście wszystko to jest nadal potrzebne.
Program do przyspieszenia komputera
Kolejnym krokiem po usunięciu zbędnych elementów powinno być przeskanowanie komputera specjalnym programem, np. CCleanerem, Ashampoo WinOptimizere 2020, Advanced SystemCare Free, Razerem Cortex, Revo Uninstaller. Ich zadaniem jest znalezienie błędów i ich uporządkowanie, usunięcie pozostałych śmieci, których nie zauważyliśmy lub nie potrafiliśmy znaleźć. Niektóre z tego typu programów wskazują także inne czynności, które mogą przyspieszyć komputer. To krok niezbędny, bez niego trudno mówić o przyspieszeniu komputera.
Aktualizacje
Aby komputer był sprawny i działał poprawnie musi mieć zaktualizowany system operacyjny. To kwestia bezpieczeństwa – aktualizacje usuwają problemy, które w systemie były wcześniej i mogą zostać wykorzystane przez hakerów, ale też właśnie szybkości – po aktualizacji wiele procesów może zacząć przebiegać sprawniej. Podobnie rzecz ma się z programami, z których korzystamy na komputerze – przestarzałe wersje bywają wolniejsze od nowszych. Trzeba tu jednak uważać na zasobożerność – bywa, że nowa wersja programu ma wyższe wymagania sprzętowe i posiadany komputer jej nie udźwignie lub zamiast przyspieszyć działania zacznie je zwalniać.
W kwestii zasobożerności warto też zwrócić uwagę na posiadany program antywirusowy – jest on niezbędny, ponieważ chroni przed wirusami, a te mogą spowodować znacznie poważniejsze problemy niż spowolnienie pracy sprzętu. Jednakże niektóre programy antywirusowe są zbyt zasobożerne i przez nie komputer nie działa prawidłowo. Warto wtedy przemyśleć instalację innego oprogramowania.
Odnowienie
Jeśli to wszystko nie pomoże, to konieczne może się okazać zainstalowanie systemu na nowo. Jeśli laptop jest leciwy i nigdy nie wymieniano w nim pasty termoprzewodzącej, to może to być dobry trop. Czasem jednak konieczne jest po prostu dołożenie nowej kości RAM lub wymiana dysku na SSD.
https://extraprodukt.pl/kupuj-uzywany-laptop-dell-lub-lenovo-z-amso-pl-gwarantowana-jakosc/