extraprodukt.pl

Blog tematyczny o grach komputerowych, gadżetach elektronicznych.

RTV i AGD

Czyszczenie i konserwacja pralki – jak to zrobić domowymi sposobami?

Czyszczenie i konserwacja pralki – jak to zrobić domowymi sposobami?

Jeżeli chcemy nosić czyste ubrania, musimy od czasu do czasu skorzystać z pralki. Aby garderoba zawsze wychodziła z pralki dobrze wyprana i świeżo pachnąca, należy regularnie dbać o pralkę. Jeśli urządzenie nie jest czyszczone przez dłuższy czas, w pralce pojawia się nieprzyjemny zapach. Zwykle ubrania też zaczynają śmierdzieć. To znak, że nadszedł czas na dokładne czyszczenie pralki. Jak wyczyścić pralkę? Czy czyszczenie bębna pralki można wykonać samodzielnie?

Zobacz także: Czy warto wybrać pralkę z silnikiem inwerterowym? Silnik inwerterowy zalety i wady – sprawdź!

Dlaczego należy czyścić pralkę?

Można by założyć, że pralka czyści się sama podczas prania. Tak jednak nie jest. Podczas podgrzewania wody osadzają się w urządzeniu osady z kamienia. Niepożądane osady tworzą się zwłaszcza w twardej wodzie. Ponadto detergenty i płyny do zmiękczania tkanin pozostawiają pozostałości, które należy co jakiś czas usuwać. Sierść zwierząt domowych i włosy również pozostają w pralce i są doskonałą pożywką dla pleśni i zarazków. W celu zaoszczędzenia energii i wody często włączamy programy z niską temperaturą. Ma to pozytywny wpływ na środowisko i nasze portfele, jednak zarazki można zabić tylko w wysokich temperaturach.

Jak szybko wyczyścić pralkę?

Aby usunąć kamień z pralki, wystarczy dodać do detergentu specjalne środki zapobiegające osadzaniu się kamienia. W ten sposób urządzenie odkamienia się podczas cyklu prania. Specjalne środki czyszczące do maszyn to dobry wybór, jeśli potrzebny jest preparat, który czyści wszystkie części pralki.

Istnieją też proste i skuteczne domowe sposoby i środki, które pomagają w czyszczeniu pralki. Chusteczki są niezbędne do usuwania brudu i zanieczyszczeń z różnych części urządzenia. Szczoteczka do zębów doskonale czyści filtr i drzwi pralki. Jakie domowe środki nadają się do czyszczenia pralki?

Tabletki do zmywarki

Te tabletki nie tylko usuwają brud i kamień w zmywarce. Nadają się również bardzo dobrze do czyszczenia pralki. Tabletki czyszczące zwalczają również pleśń i zarazki. Wystarczy umieścić 1 do 2 tabletek do zmywarki w bębnie pralki i wybrać cykl prania w wysokiej temperaturze.

Ocet

Ten domowy środek jest idealny do usuwania kamienia. Jednak kwas atakuje uszczelki gumowe. Dlatego należy czyścić tylko te obszary pralki, w których nie ma uszczelek. Przykładowo ocet to bardzo dobry środek do czyszczenia komory na proszek i płyn. Zawsze należy rozcieńczyć go ciepłą wodą.

Kwas cytrynowy

Pachnie znacznie przyjemniej niż ocet, a tak samo skutecznie usuwa kamień. Kolejną jego zaletą jest to, że gumowe uszczelki nie są poddawane tak dużym obciążeniom podczas stosowania kwasu cytrynowego. Aby wyczyścić pralkę, należy wsypać około 8 łyżek kwasu cytrynowego bezpośrednio do bębna pralki. Po umyciu w jak najwyższej temperaturze urządzenie znów będzie czyste.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Oba te środki eliminują grzyby i zarazki w mgnieniu oka. Wystarczy wsypać dwie saszetki sody lub proszku do pieczenia do bębna pralki, lub komory prania i uruchomić program z wysoką temperaturą. Nieprzyjemne zapachy i osady wkrótce odejdą w przeszłość.

Co zrobić, jeśli pralka śmierdzi pomimo czyszczenia?

Możliwe, że wspomniane wskazówki nie doprowadzą do upragnionego sukcesu. Może to mieć wiele przyczyn. Nawet jeśli jesteś majsterkowiczem, unikaj samodzielnych napraw. W takim przypadku należy wezwać specjalistę.

Udostępnij