Wyposażone są w niego komputery, smartfony, tablety, telewizory, a nawet lodówki i pralki. Jest on oprogramowaniem niezbędnym do działania wielu urządzeń. Gdyby nie on, komunikacja między użytkownikiem a sprzętem byłaby niemożliwa. Do czego służy i co to jest system operacyjny? W tym artykule pochylimy się nad tym zagadnieniem.
Dlaczego powstały systemy operacyjne?
W przeszłości komunikacja z komputerem odbywała się w bardziej skomplikowany sposób. Użytkownik, aby uruchomić sprzęt, czy nawet jeden program, musiał wykonać wiele czynności, wpisać liczne komendy. W związku z tym uznano, że często pojawiający się zestaw poleceń można umieścić w pamięci urządzenia. Tym sposobem komunikacja użytkownika ze sprzętem stała się prostsza i szybsza.
Za jeden z najbardziej kluczowych systemów operacyjnych uważa się UNIX, stworzony 1969 roku przez Bell Labs. Choć powstał wiele lat temu, nadal inspiruje programistów. OS-y na nim wzorowane nazywa się systemami uniksopodobnymi. Wśród nich są m.in. OS X autorstwa Apple i wszelkie dystrybucje Linuksa.
Co to jest system operacyjny? – podstawowe informacje
System operacyjny (ang. Operating System, OS) to najbardziej podstawowe oprogramowanie umożliwiające użytkownikowi komunikację z procesorem i innymi podzespołami. W związku z tym, to on pozwala na zarządzanie całym komputerem. Monitoruje poprawność działania PC, zapis plików na dysku i komunikację sprzętu z urządzeniami zewnętrznymi. Umożliwia sprawowanie kontroli nad programami, pozwala na ich uruchomienie i instalację oraz wyświetla wszelkie informacje na ekranie monitora.
Ten podstawowy program zarządzający procesami w komputerze stacjonarnym, laptopie, smartfonie itd. wykonuje konkretne zadania. Kontroluje i przypisuje pamięć, nadzoruje pracę różnych wbudowanych podzespołów i podłączonych urządzeń zewnętrznych. To on decyduje, jaki program ma zostać uruchomiony, aby obsłużyć dany proces, otworzyć dany plik. Choć nie widzimy całej pracy systemu operacyjnego, jest odpowiedzialny za wiele czynności i bez niego komputer byłby niesprawny.
Najpopularniejsze systemy operacyjne
Współcześnie możemy się spotkać z niezliczoną ilością systemów operacyjnych. Ich programowaniem zajmują się nie tylko duże korporacje, ale też amatorzy pracujący z tak zwanym otwartym oprogramowaniem. Wśród wielu rodzin systemów operacyjnych, wiodące są trzy: Windows, Mac OS i Linux.
Windows
Jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Jest kompatybilny z wieloma kombinacjami sprzętowymi obecnymi na rynku. Ma przystępny interfejs graficzny, a posługiwanie się nim jest bardzo intuicyjne. W związku z jego popularnością, wielu programistów wydaje edycje swoich programów głównie na Windowsy. Szeroki zasób oprogramowania, a także gier pozwala nam na dużą dowolność co do docelowego przeznaczenia naszego systemu. Sprawdza się jako narzędzie do nauki, pracy i relaksu.
Mac OS
System operacyjny zainstalowany domyślnie na urządzeniach firmy Apple. Jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Stabilność i bezpieczeństwo pracy w systemie operacyjnym Mac OS jest naprawdę na wysokim poziomie, ponieważ powstał on pod konkretny sprzęt. Co prawda działa tylko na urządzeniach firmy Apple, ale jeśli posiadamy kilka produktów od tego producenta, mamy rozbudowane możliwości komunikacji między nimi. To sprawia, że gdy ktoś korzysta np. z iPhone, zakup innego urządzenia od Apple może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Linux
Jest to darmowy system uniksopodobny. Pod tym pojęciem kryje się wiele różnorodnych dystrybucji, ponieważ powstają one za sprawą społeczności użytkowników pracujących nad nimi. Jest uniwersalny i można instalować go na wiele typach urządzeń, a przy tym nic nas nie kosztuje. W pracy z nim zaawansowany użytkownik znający się na programowaniu może wiele zdziałać i decydować o sprawach, na które nie pozwalają inne, zamknięte oprogramowania. Jednakże osoba nie mająca dużej wiedzy technicznej może się w nim nie odnaleźć, bo nie jest tak intuicyjny jak systemy od firm Apple i Microsoft.
Możemy się spotkać z wieloma systemami operacyjnymi, które sprawdzają się lepiej lub gorzej, zależnie od potrzeb użytkownika. Wybierając urządzenie, warto pochylić się nad jego systemem operacyjnym, aby dostosować go pod siebie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, co to jest system operacyjny i dlaczego ta wiedza jest aż tak istotna.