extraprodukt.pl

Blog tematyczny o grach komputerowych, gadżetach elektronicznych.

Internet

Jak wybrać dobrą kartę graficzną?

Jak wybrać dobrą kartę graficzną?

Zintegrowana karta graficzna rzadko kiedy spełnia oczekiwania osób nieco bardziej wymagających jeśli chodzi o poziom grafiki. Mowa tutaj zarówno o miłośnikach gamingu, jak i osobach zawodowo pracujących z obrazem. Korzystanie z najlepszych wersji gier, zaawansowanych programów graficznych wymaga odpowiedniego sprzętu. Co więc wziąć pod uwagę przy zakupie karty graficznej?

Jak dokonać wyboru karty graficznej? 

Wybierając kartę graficzną, warto przede wszystkim ustalić swoje oczekiwania. Karta RTX 4090 jest bardzo dobrym wyborem: daje doskonały obraz, świetne efekty, pracuje właściwie bez zarzutu. Ma wszystko, co powinna mieć karta graficzna. Problem polega jednak na tym, że jest stosunkowo droga. To raczej sprzęt z wyższej półki, który nie dla każdego będzie dobrym wyborem. Być może analogiczne karta z nieco mniejszą magistralą pamięci będzie lepszym i bardziej opłacalnym wyborem.

Karty graficzne — ważne kryteria wyboru

Oczywiście mogliśmy rozmawiać o tym, czy wybierać kartę z chipem NVIDIA, Intel czy ADM, z jakim modelem GPU, z podświetleniem lub bez, ze standardowymi zegarami lub OC. Warto jednak pamiętać, że dla większości osób te terminy niewiele mówią i próba dokonania wyboru z ich pomocą nie zawsze kończy się powodzeniem. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty i wspólnie z nim znaleźć model karty, kierując się pragmatycznymi kryteriami: 

  • czy karta ma adekwatną do ceny wydajność (w grach komputerowych i pracy z obrazem), 
  • czy zapewni jakość obrazu, jaka jest dla nas kluczowa, 
  • czy zapewni stabilność pracy, nie będzie się przegrzewać i głośno pracować, 
  • czy będzie bezawaryjna (np. cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród innych użytkowników),
  • czy będzie kompatybilna z nowymi technologiami (jeśli nam na nich zależy), np.: VR, ray tracing, FreeSync, rekonstrukcji obrazu.

Zastanów się, jaką kartę graficzną opłaca ci się kupić

Karta graficzna GeForce NVIDIA, ADM czy Intel — każda z nich może być stosunkowo tania, jak i bardzo droga. Bardzo wiele zależy tutaj przede wszystkim od parametrów konkretnego podzespołu. Warto zastanowić się więc przed zakupem, do jakich aplikacji, jakiego sposobu wykorzystania potrzebujesz tej karty. Karty przeznaczone dla zaawansowanych grafików, montażystów wideo potrafią być bardzo drogie. Czy jednak takiej karty potrzebujesz, przygotowując grafiki pod social media albo hobbystycznie uprawiając gaming? Często odpowiedź brzmi niekoniecznie. Najdroższa karta wbrew pozorom nie jest zawsze najlepszym wyborem. Pamiętaj, że taka karta potrzebuje także dobrego procesora, musi być kompatybilna z innymi podzespołami, a to oznacza, że każda część stacji komputerowej będzie kosztowna. Czasami więc lepszym wyborem jest porządna karta ze średniej półki, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Udostępnij